HV
Finance.ee
Avaleht | Kontakt | Küsitlus | Foorum
Foorumid Finantsarvestuse üldfoorum likvideerimisjaotise väljam...
 
Autor Sõnum
likvideerimisjaotise väljamakse= osakap. sissemaks - 07.04.2019 12:19 Kas keegi tarkadest on teinud likvideerimisjaotise väljamakse (2500 eur) = osakapitali sissemaksega (2500 eur)? sissemakse on registreeritud TSD lisas 7.
Nüüd tekkis küsimus. Kui selles lisas märkida väljamakse 2500 eur (tulumaksuvaba). kas siis füüsilise isiku tulumaksuvaba tulu suureneb või ei lähe see summa arvesse?
Loogiliselt ei ole see mingi tulu, vaid on sissemakse tagastus isikule.
Ei julge praegu lisasse 7 kirja panna, sest mitte mingit juhendit ei leia.
Küsisin ka infotelefonis, aga seal hakkas eit kokutama ja soovitas esitada küsimus meili teel.
Re:likvideerimisjaotise väljamakse= osakap. sissemaks - 07.04.2019 17:25 Veel üks küsimus.
Kas likvideerimise lõppbilanss peaks olema
a) aktiva raha 2500 ja passivas omakapital =osakapital 2500
b) aktiva raha ja varad 0
passivas omakapital osakapital 2500 ja väljamakstud osakapital -2500 kokku passiva 0
Lõppbilanss on see mis esitatakse osanik(ele) kinnitamiseks.
Re:likvideerimisjaotise väljamakse= osakap. sissemaks - 08.04.2019 15:51 Likvideerimise lõppbilanss on 0/0 kui omakapital välja makstud.

Kirjade järgi läheb väljamakstav summa inimese aastatulusse, aga tasub igaks juhuks üle küsida, sest kunagi ei tea kuidas päriselt tõlgendatakse seda, mis seadusesse kirja pandud.
Re:likvideerimisjaotise väljamakse= osakap. sissemaks - 08.04.2019 19:42 Paluks veel arvamusi!
osakapitali tagastamine ei saa olla isiku tulu?
Re:likvideerimisjaotise väljamakse - 09.04.2019 07:38 imari kirjutas:
Paluks veel arvamusi!
osakapitali tagastamine ei saa olla isiku tulu?

Paljugi, mis ei saa! Mõni peab ka saadud laenu tuluks, tõemeeli.

Tulumaksuseadus
https://www.riigiteataja.ee/akt/128122018051
Loe kust otsast tahes, maksuvaba tulu arvestuse hulka loetakse vaid neid tulusid, millelt kas inimene või ettevõte on pidanud tulumaksu maksma, näiteks ka saadud dividendid. Samas isikliku vara müügilt tulumaksu maksma ei pea ja seda ei võeta ka maksuvaba tuluosa arvestusse. Omakapitali sissemaks ei ole samuti maksustatav tulu, seda ei tohiks maksuvaba tulu jaoks arvestusse kaasata.

Samas just oli sama teema:
http://web.finance.ee/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=54&func=view&id=276426&catid=1
Makstakse välja maksuvaba omakapitali osa ja TSD ütleb, et maksuvaba tulu osa on ära kasutatud.
See ei saa ju ometi võimalik olla, kui kunagi sisse makstud ja TSD lisa 7 real 7040 kogunenud omakapitali väljamakselt arvestatakse ka tulumaksu.
Siis pole ju miskit vahet, kas maksad dividende või teed sellise omakapitali väljamakse.Omast kogemusest võin öelda, et ei ole need valemid seal e-maksuametis ilm-eksimatud ja kui on valemites vigu, siis tuleb lasta need vead parandada ning on neid seal ka parandatud.
Omakapitali sissemaksusumma tagastus peab olema maksuvaba ja seega maksuvaba tulu arvetusse mitte kuuluma. Maksuametile tuleks teha kirjalik järelpärimine ja nõuda neilt konkreetseid tulumaksuseaduse paragrahve ja lõikeid, mis nende tõekspidamisi kinnitaksid, kas sissemakstud omakapitali väljavõtmine läheb maksuvaba tulu arvestusse või mitte. Loogiline, et ei tohiks minna, kuna sissemakstud summa pealt oli eraisik juba eelnevalt kõik riigimaksud maksnud, topelt ju ei maksustata.
Re:likvideerimisjaotise väljamakse - 09.04.2019 09:56 Just potsatas postkasti järjekordne pakkumine seminarile "Muudatused dividendide maksustamisel alates 01.01.2019" kella 10-12 maksumusega koos käibemaksuga 190 eurot 2 tunni eest ühele inimesele, lugejaks maksuametnik.
Ausalt öeldes ei saa aru mis toimub? Elementaarne maksualane info ning maksuseaduste tõlgendused peaksid olema maksuameti lehel kõigile saadaval, kuid need on nagu riigisaladus.
Maksuameti lehel on pealkirjaks Dividendid ja väljamaksed omakapitalist
https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/dividendid-ja-valjamaksed-omakapitalist , kuid osakapitali väljamaksetest pärineb seal viimane artikkel 2016. aastast.
Re:likvideerimisjaotise väljamakse - 09.04.2019 11:52 Dividendid läksid juba 2018 aastatulu arvestusse, kuigi siis veel nendelt tulumaksu kinni ei peetud, aga nad olid ettevõtte tasandil maksustatud.
Sama on omakapitali väljamaksega. Ka need on ettevõtte tasandil maksustatud, v.a. see osa mis võrdub sissemaksega. Kui lugeda Maksuameti toimimisjuhendeid, siis igal pool on kirjas, et väljamaksed omakapitalist loetakse aastatulu hulka. Hiromant Pastelli oskab ehk öelda, kas v.a. sissemaksu osas on unustatud lisamata või ei peagi see olema lisatud.
Re:likvideerimisjaotise väljamakse - 14.04.2019 11:03 Nii nagu oletasin - maksuhaldurid ei vasta küsimusele !!!! või ei saa nad asjast üldsegi aru?
Vastuses mitte ühtegi selgitust kas niiviisi deklareerides INF1 -s tekib eraisikust osanikul seeläbi tulumaksuvaba tulu vähendamine(kaudne tulumkasukohustuse tekkimine).

"Omanikele jaotatav likvideerimisjaotis tuleb likvideeritaval äriühingul deklareerida vorm TSD lisa 7 koodil 7060. Juhul, kui likvideerimisjaotisena makstav summa ületab maksuhaldurile deklareeritud omakapitali sissemaksete summat, kuulub sissemakseid ületav summa maksustamisele äriühingu tasemel

Likvideerimisjaotise maksustamine sõltub sellest, milline on äriühingul vorm TSD lisa 7 osa Ia koodil 7040 maksuhaldurile deklareeritud omakapitali sissemaksed.
Juhul, kui väljamakstav likvideerimisjaotis ei ületa deklareeritud omakapitali sissemakseid, siis äriühingul maksukohustust ei ole.Lisaks sellele esitab väljamakse tegija vormi INF 1, kus tuleb näidata, kellele väljamaksed on toimunud.Füüsilise isikule omakapitalist tehtud väljamakse (likvideerimisjaotis) puhul tulumaksuga maksustatakse saadud likvideerimisjaotise osa, mis ületab osaluse soetamismaksumust. Seega kui osaluse soetamismaksumus on (sissemakse) on 2500 eurot ja väljamakse ka 2500 eurot, siis tulumaksuga maksustatavat tulu ei teki.


Lugupidamisega

Lilian Kohver
konsultant
------------------------------------------------------
Kas keegi viitsiks esitada maksuhaldurile uuesti sellise sisuga päringu? Oleks siiski hea ja kasulik neid pommitada nii tähtsas küsimuses.

Postita uus teema: "Finantsarvestuse üldfoorum"
nimi:
pealkiri:
boardcode:
 Värv:  Suurus: Sulge kõik tagid
Sõnum:

emotikonid:
B) ;) :) :laugh:
:ohmy: :x :mad: :blink:
:P :( :unsure: :rolleyes:
:y32b4: :lol: :dry: :huh:


emotikonid on lubatud
HTML ei ole lubatud
Sisesta kontrollkood  
* - sinu e-maili lehekljele ei kuvata